Чому Рівненський зоопарк не відгороджує тварин гратами і решітками

Великий акваріум з підсвічуванням, в якому будуть мешкати амазонські скати, інші великі риби та крокодили, відвідувачі Рівненського зоопарку зможуть побачити у День міста

Світлана Фідас

Рівненський зоопарк готується до оновлення. Великий акваріум з підсвічуванням, в якому будуть мешкати амазонські скати, інші великі риби та крокодили, відвідувачі Рівненського зоопарку зможуть побачити у День міста - 28 серпня. У цей день відкриється для огляду тераріум, який усе літо був закритий у зв’язку з реконструкцією.

Щоправда, акваріум поки що без води і, відповідно, без майбутніх мешканців. Як пояснив Depo.Львів директор зоопарку Олег Павлюк, резервуар вже змонтований, поки що сохне клей. Потім наберуть воду, ще кілька тижнів вона відстоїться, аж тоді можна буде його заселяти.

Відкриття реконструйованого тераріуму з новим великим акваріумом кілька разів переносили у зв'язку з необхідністю укріплення фундаменту будівлі, в якій він буде розташований. "Дуже великий об'єм води, ми остерігалися, щоб не виникло неприємних несподіванок, - каже Павлюк. - Уже є домовленості з власниками амазонських скатів та інших риб, яких ми заселимо в акваріум. Там же мешкатимуть і наші крокодили".

"На кожен сезон має бути хоча б одна нова тваринка чи експозиція"

Під’їжджаємо до зоопарку серед тижня. На парковці не порожньо, біля каси – теж. Люди їдуть і з дітьми, і без дітей, просто відпочити. Для тих, хто не був тут років шість чи більше, зміни вражають: нові тварини у вольєрах з низькою огорожею без решіток, вигадливі живоплоти, оглядові засклені павільйони. Усюди багато квітів та декоративних кущів.

І це не враховуючи зон відпочинку для відвідувачів, атракціонів, усіляких розваг та майстер-класів для дітей. На території зоопарку розміщено багато різноманітної інформації про його мешканців, але вона ненав’язлива, подекуди наведена в ігровій формі, тому сприймається легко.

"Кожен мешканець міста бував у зоопарку принаймні три рази в житті: коли його ще дитиною приводили батьки, коли в самого з’явилися діти, і коли народилися онуки, - каже Олег Павлюк. – Ось за ці проміжки часу наші відвідувачі й мають можливість оцінити зміни і побачити, чи ми розвиваємося. Щоб потік не спадав, потрібно щороку робити щось нове: На кожен сезон має бути хоча б одна нова тваринка чи експозиція, якесь поліпшення. Інакше людям нецікаво".

Грати й решітки городять усе менше

Кліток та решіток помітно поменшало. Тепер таких потішних тварин, як капуцини, можна розгледіти ближче, а тигрів - навіть дуже близько, але через скло. Щоб уникнути нещасних випадків і втечі тварин, довкола багатьох вольєрів проведені дроти під напругою у 12 Вольт. Це такий спосіб відлякування тварин. Вони електронапругу добре відчувають і до дротів не наближаються.

"Ми їздимо за кордон, дивимося, як там обладнані вольєри, які експозиції та розваги для гостей пропонують, і собі дещо запозичаємо, - коментує директор зоопарку. – Запроваджуємо нові технології, як загородження зі струмом. Вони безпечні для тварин, дозволяють більше відкрити для огляду і зекономити кошти на будівництві вольєрів з ґратами та решітками".

Нова тварина – не проблема, головне – створити їй умови

Цьогоріч колекція зоопарку поповнилася тапіром. Самочку привезли з Німеччини, невдовзі планують привезти самця з Італії. Але спочатку треба спорудити для пари зимовий будиночок з підігрівом та басейном, бо тапір - теплолюбний. Для ібісів зробили гарний вольєр в африканському стилі.

Уся територія зоопарку поділена на зони: Європа, Африканська савана, Австралія, Таємнича Азія, Патагонія, Монгольський степ, Північна Америка, Латинська Америка, Мадагаскар, Нічний світ, Амазонська сельва та бабусине подвір’я.

З часом зоопарк хоче "замахнутися" й на інших африканських мешканців, зокрема, на жирафів. Для них уже готують територію й прораховують умови утримання.

"Привезти нового мешканця в зоопарк не є проблемою, - пояснює Павлюк, - скажімо, у європейських зоопарках жирафів є у надлишку, і за програмою розведення їх можна одержати безкоштовно. Головне – це умови утримання, якщо ми їх не забезпечимо, тварин не дадуть. Жирафам, приміром, треба високий зимовий вольєр з обігрівом, про це ми зараз і клопочемося".

Навчилися заробляти самі

На тильній стороні будиночку каси розміщено стенд з інфографікою про доходи і видатки зоопарку за 2015 рік. Так, найбільша стаття доходів – 5,2 млн гривень – від реалізації квитків, 900 тисяч зоопарк як комунальна установа отримав з міського бюджету, ще понад півмільйона заробив наданням власних послуг. Усього надходження за рік становили 6,8 мільйона гривень.

2,8 мільйона гривень або 40% видатків – це зарплата працівників. Постійно тут працює 50 людей, ще 10-15 наймають на літо.

На будівництво та ремонт витрачено майже півтора мільйона гривень, близько мільйона гривень становили господарські витрати, 700 тисяч пішло на придбання кормів для тварин. Загалом в 2015 році витратили 7 мільйонів гривень.

Зоопарк – установа, все ж, сезонна, і хоча він працює весь рік, відвідувачі йдуть здебільшого влітку. Узимку витрати стають значно більшими за рахунок обігріву приміщень та вольєрів з тваринами, власні доходи суттєво знижуються, і тоді стає у нагоді допомога з бюджету.

Але якщо колись вона становила 80% загального доходу, а власні надходження – 20%, то тепер це співвідношення змінилося: 80% - зароблені кошти, 20% - бюджетні.

Кожен охочий – підприємство, установа, організація чи громадянин – може стати опікуном тієї тварини, яка йому найбільше подобається. На сайті зоопарку є перелік усіх тварин з фото, якими пропонують опікуватися, з указуванням добової і місячної суми витрат на її утримання.

Для прикладу, найдорожче годувати амурського тигра – 117 гривень на день. А найменш затратною в цьому питанні є в’єтнамська свиня – 4 гривні на день.

Опікуном можна стати на 1-3 місяці чи на більш тривалий період, як хто хоче. Зараз Рівненський зоопарк має близько десятка опікунів і завжди радий вітати нових.

Один раз на рік усіх опікунів збирають в зоопарку для оголошення подяки і пропонують їм ексклюзивну програму, наприклад, побавитися з маленькими левенятами, взяти на руки іншу тваринку.

Опікун також має право називати новонароджених, влаштовувати разом з зоопарком свята тощо.

P.S. 20 вересня у світі відзначають Міжнародну ніч кажанів. До цієї дати Рівненський зоопарк теж проводитиме у себе "Ніч кажана" - захід, який набув популярності. Буде показова годівля кажанів, в якій зможуть взяти участь самі відвідувачі, вечеря з "вампірами", екскурсія нічним зоопарком з виттям справжніх вовків.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Рівне