Бурштинові розборки на Рівненщині: Як відмивають гроші на "сонячному камінні"

На Рівненщині триває боротьба за можливість контролювати видобуток "сонячного каменю"

Бурштинові розборки на Рівненщині: Як ві…

Проблема нелегального видобутку бурштину на Рівненщині давно і добре відома. Чиновники регулярно обіцяють легалізувати видобуток, окультурити зруйновані території та спрямувати "бурштинові" грошові потоки на користь держави, але "сонячне каміння" і далі видобувають варварським способом.

Тепер, щоб усунути з посади будь-якого чиновника чи міліціонера, його звинувачують у причетності до "бурштинової мафії". Черговий скандал з вражаючими фото та відео масштабів нелегального видобутку бурштину – це теж політичний тренд.

Про нелегальний видобуток бурштину, який у нашій країні, на відміну від інших, чомусь вважається дорогоцінним, говорять уже років з 20, в тому числі й з парламентської трибуни. Коли в країні почалася війна, старателі на копальнях взагалі перестали боятися будь-кого. Між ними самими періодично виникають сутички та стрілянина за сфери впливу. Відео цих війн, як дві тисячі розлючених дядьків виходять з лісу і сунуть стіною на стіну, періодично з’являється в Інтернеті.

Потерпілі, якщо й потрапляють до лікарні, то відмовляються щось розповідати і часто просто втікають. Потрапляли на лікарняне ліжко з пораненнями та травмами й працівники міліції - до них у старателів особлива нелюбов. Саме міліцію завжди називали "дахом" старателів.

У причетності до "бурштинової мафії" на Рівненщині звинувачують кожного нового начальника міліції (тепер уже поліції) північних районів Рівненщини та начальника обласної поліції, кожного діючого голову облради, а тепер звинувачують і голову облдержадміністрації.

Після того, як Рівненська обласна рада висловила недовіру голові облради радикалу Володимиру Ковальчуку (Ляшка звинувачували у спробі взяти під контроль видобування бурштину на Рівненщині) й обрала нового голову, повергнутий одразу звинуватив у мафіозних зв’язках голову Рівненської ОДА Віталія Чугуннікова. Саме у цей час в мережі з’являється вражаюче відео масштабів нищення довкілля на нелегальних бурштинових копальнях. Вражаюче воно для тих, хто про це не знав раніше.

Чугунніков одразу пішов у відпустку й офіційно звернувся до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з проханням "прийняти рішення щодо введення додаткових підрозділів Національної поліції та частин Національної гвардії в північні райони Рівненської області з метою припинення нелегального видобутку бурштину та зменшення криміногенної напруги в регіоні".

Тим часом нардепи-радикали Андрій Лозовий, Ігор Мосейчук та Дмитро Лінько зібрали у Рівному близько сотні людей на пікет облдержадміністрації, принесли під кабінет Чугуннікова мотопомпу для видобутку бурштину і заявили, нібито його чиновники пропонували Ковальчуку, коли він був головою облради, хабар у 20 тисяч гривень, аби він дозволив підприємству "Надра-Спецленд ресурси" отримати спецдозвіл на геологічне вивчення родовищ бурштину на Березнівщині. Прізвища тих, хто пропонував хабар, назвати відмовилися, сам Ковальчук цієї заяви не підтвердив і не спростував.

Чому  бурштиновий "вкид" саме зараз - фото 1

Чугунніков не заперечує, що його колишній помічник Олександр Тимченко має відношення до ТОВ "Надра-Спецленд Ресурси", яке хотіло отримати 35 тис. га на Березнівщині для геологічного вивчення бурштинових покладів, але запевняє, що компанія працює легально і ніякого особистого інтересу у нього немає.

Що ж до того, що голови районних адміністрацій нібито носять йому "данину", як стверджують радикали, то таку кількість людей, яка працює на копальнях, з його слів, "кришувати" просто неможливо. Він наголошує, що Порошенку відомо про те, що відбувається в області, зокрема, від СБУ, і що він "знає, хто намагається "кришувати" незаконний видобуток бурштину в області".

Лист такого ж змісту - з проханням клопотати про введення підрозділів Національної гвардії в північні райони Рівненщини — голова Рівненської ОДА надіслав і в.о. керівника Національної поліції області Максимову, також звинуваченому радикалами у "кришуванні" та в причетності до "бурштинової мафії". Реакції Авакова на зверенння Чугуннікова про введення загонів Нацгвардії на північ Рівненської області поки немає.

У липні минулого року Верховна Рада провалила закон про старательську діяльність, який мав легалізувати роботу бурштинокопачів. "За" назбиралося лише 153. Чекає другого читання інший законопроект - "Про особливості видобутку бурштину-сирцю на родовищах, які не мають промислового значення". Цей закон, якщо за нього таки проголосують в цілому, сформує схему, за якою надаватимуть офіційні дозволи на видобуток бурштину. За ним, нагадаємо, у північних районах будуть створені комунальні підприємства, які роздаватимуть ліцензії приватним підприємцям чи артілям. Ці два закони мали доповнити один одного.

Приблизно у той же час Президент Петро Порошенко дав вказівку рівненській міліції, прокуратурі та СБУ зупинити незаконний видобуток бурштину. На деякий час активність копачів зменшилася, хоча, кажуть, не Порошенка вони злякалися – просто у водоймах через посуху не стало води, якою мотопомпами "миють" бурштин.
Робила заяви і Служба безпеки України. Вона заявляла, що разом з прикордонниками викрила схему контрабанди рівненського бурштину у Гонконг через країни Балтії. Описувала, якими шляхами й куди завозили каміння, скільки кому платили, як проводили незаконні операції і які суми отримували організатори схем.

А минулого тижня в пункті пропуску "Дорогуськ" на українсько-польському кордоні знову було затримано величезну партію "сонячного каміння", яке намагилася ввезти в Польщу. У вантажному автомобілі під легальним товаром були заховані мішки і картонні коробки з бурштином.

Чому  бурштиновий "вкид" саме зараз - фото 2

Польський водій та його український помічник, як завжди буває при затриманні великої партії контрабанди,заперечили свою причетність до товару. Його кількість вразила навіть досвідчених митників, ринкова вартість вилученого каміння - близько 165 мільйонів гривень. Справою займається прокуратура польського міста Хелм.

Чому  бурштиновий "вкид" саме зараз - фото 3

"Мільйон доларів щодня осідає у чиїхось кишенях від нелегального видобутку бурштину, - розповів Depo.Львів депутат Рівненської облради, Микола Кучерук. - Коли був народним депутатом, пропонував шляхи вирішення проблеми. Для себе висновки зробив: саме Києву вигідно, щоб гроші за бурштин йшли не в бюджет".

Також, як стало відомо Depo.Львів із власних поінформованих джерел, у Рівненській області недавно збиралися "злодії у законі" для обговорення та вирішення питань, пов’язаних із незаконним видобутком бурштину.

Раніше ми повідомляли хто "кришує" бурштиновий бізнес на Рівненщині.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Рівне

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme