Чому незаконний видобуток бурштину можна прирівняти до вибуху на Чорнобильській АЕС

Бурштинові старателі "викопують" назовні чорнобильську радіацію

Чому незаконний видобуток бурштину можна…

Всім відомі проблеми, до яких призводить незаконний видобуток бурштину на Поліссі. Depo.Львів вирішило вивчити загрозу "бурштинового армагедону" в іншому ракурсі.

Зокрема, на думку кандидата медичних наук з Рівного, Володимира Антонюка-Кисіля наслідки незаконного видобутку бурштину можуть призвести до небувалої з часів аварії на Чорнобильській АЕС радіаційної загрози не лише для місцевих мешканців, а й для сусідніх країн.

Антонюк-Кисіль називає бурштинові родовища "розритою могилою для самих себе": старателі, які на час Чорнобильської катастрофи були дітьми і яких тоді усіляко переховували від радіації, тепер, копаючи бурштин, викопують і цезій, і стронцій, які залягли в грунті, й живуть у цьому радіоактивному середовищі.

"Березнівський, Володимирецький, Дубровицький, Зарічненський, Рокитнівський та Сарненський — це ті райони Рівненщини, які постаждали внаслідок аварії на ЧАЕС, - розповів він у інтерв'ю газеті "День".

За даними рівненської влади, приблизно 100 тисяч дітей з цих районів возили на місяць в санаторії Криму, Закарпаття, Тернополя, Польщі, щоб "відгородити" від великих доз радіації на тих територіях, де вони жили. Радіонукліди, цезій і стронцій, які були на поверхні ґрунту, з роками поступово опускалися приблизно на 10-15 метрів нижче кореневої системи кущів, грибів і ягідників. Дорослі, які жили у зоні радіоактивного забруднення, отримували за це певну грошову допомогу.

Потерпілими унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС було визнано близько третини населення Рівненської області. У Рівному було відкрито диспансер радіаційного захисту населення, який функціонує й досі. Допомогу на чисте здорове харчування, прозвану "гробовими", мешканцям північних районів Рівненщини, які отримали статус потерпілих, виплачують у сміховинно малих розмірах – усього 2,1 грн на місяць.

За даними лікарів, наслідки такого радіоактивного забруднення надзвичайні. Цезій і стронцій локалізуються у щитовидній залозі, кістковій системі людини, впливають на генетику. У людей, які копають бурштин, відбувається хронічне опромінення організму, яке призводить до онкологічних захворювань, зокрема, до раку щитовидної залози та інших хвороб. Передусім вплив радіації відчувають вагітні жінки і діти в утробі матері. Збільшилася кількість новонароджених з патологіями.

За неофіційною статистикою, збільшилася також кількість хворих з патологією хребта, суглобів, зросла кількість патологічних переломів. Тому видобуток бурштину на Рівненщині — це розрита могила для самих себе. І замовчування цієї проблеми може призвести до катастрофи. На цих територіях зводять будинки, однак люди не усвідомлюють, що якщо так продовжуватиметься й надалі, вони там просто не зможуть жити.

Антонюк-Кисіль пригадує випадок, коли оперував мешканця Старого Села Рокитнівського району, який мив бурштин. До слова, саме в цьому селі після чорнобильської катастрофи лікарі-онкологи констатували надзвичайне зростання кількості випадків раку щитовидної залози у дітей. Старатель розповів лікарю, що має дві мотопомпи для вимивання бурштину з грунту і все необхідне спорядження. І що ніхто ні його самого, ні його товаришів за цей незаконний бізнес не переслідує.

Вражений такою відвертістю лікар ставить у приклад Білорусь, де за видобуток бурштину таким способом, як у нас, карають довічним ув’язненням з конфіскацією майна. І пригадує виступ білоруського лікаря-ендокринолога, за даними якого в тих зонах, які зазнали радіоактивного забрудення внаслідок аварії на ЧАЕС, кількість захворювань на рак щитовидної залози у дітей збільшилася у 100 разів. Антонюк-Кисіль констатує, що у нас таких системних досліджень ніхто не проводить, замірів рівня радіації на бурштинових родовищах - теж. "На сході йде війна, на якій людей нищать фізично, а в нас іде тиха війна, наслідків від якої ніхто не може передбачити", - зазначає лікар.

А тим часом у північні райони Рівненської області таки увійшли бойові підрозділи Нацгвардії. Фото військового табору розміщують у соцмережах самі військовослужбовці. На їхніх знімках видно бронемашини Kozak і "Кугуар", оснащені кулеметами, вантажівки "КрАЗ", які слугують місцем проживання бійців. Вояки живуть і в наметах, мають польові кухні.

Начальник Головного управління Національної поліції у Рівненській області Сергій Князєв  заявив Depo.Львів про наміри створити поліцейські станції у віддалених селах, де триває бурштинова лихоманка. За його словами, якщо такі превентивні заходи здійснювати поступово, то ситуацію можливо контролювати упродовж якогось періоду. А далі потрібні державні рішення щодо старательського бізнесу.

Бурштинові клондайки, кажуть очевидці, таки спорожніли. Але не скрізь – у більш віддаленому Володимирецькому районі, що межує з Білоруссю, де немає підрозділів Нацгвардії, старателі продовжують працювати. Користувач Facebook Денис Казанський оприлюднив відео "шухеру" на копальнях.

"У селі Кухітська Воля хвилин через 10 після нашого прибуття була оголошена тривога, - пише Казанський, - місцева поліція попередила, що звідкись їде перевірка. За лічені хвилини сотні людей і десятки машин з клондайку роз'їхалися в різні боки. Ще ніколи раніше я не бачив настільки стрімкої і організованої евакуації такої кількості людей. Дійство нагадувало фільми про війну. Вантажівки буксували в багні, старателі штовхали мотопомпи та вантажили їх в кузови, натовпи людей з сачками тікали в ліс. Здавалося, ось-ось налетять ворожі бомбардувальники. Найбільш шикарним епізодом стала поява міліцейського "уазика". Я наївно подумав, що це і є та перевірка, але "уазик" стрімко розвернувся, посигналив і повів за собою колону вантажівок з помпами і старателями кудись в найближче село перечекати шухер. Мабуть, забрав своїх".

Того ж дня під час повітряного патрулювання державного кордону мала авіація прикордонників зафіксувала можливу незаконну діяльність поблизу тієї ж Кухітської Волі, про яку пише Казанський, Грицькова та згадуваного Старого Села Рівненської області. Державна прикордонна служба оприлюднила cвоє відео з коментарем.

Раніше журналісти Depo.Львів аналізували, чи поборють силовики "бандитську бурштинову республіку".

За даними депутата місцевої облради Оксани Лозової на Рівненщині працює близько 200 тисяч (!) бурштинокопачів.

Нещодавно суд заарештував рівненського депутата за незаконний видобуток бурштину. Співробітники управлінь внутрішньої безпеки Служби безпеки України та Державної прикордонної служби разом із представниками прокуратури затримали підполковника СБУ і начальника одного з управлінь Держприкордонслужби за підозрою у сприянні незаконному видобутку бурштину в Рівненській області.

Не спить і злочинний світ: нещодавно на Рівненщині збиралися "злодії у законі" для обговорення та вирішення питань, пов’язаних із незаконним видобутком сонячного каменю. Тож "бурштинові" розборки тривають і далі, як то кажуть, буде.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Рівне

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme